Jak skutecznie zwiększyć funkcjonalność swojej kuchni?

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. To w niej codziennie przygotowuje się posiłki, a także przechowuje naczynia i pożywienie. Obecnie istnieje wiele rozwiązań, które znacznie zwiększają komfort korzystania z kuchni. Które z nich są warte swojej ceny?

Funkcjonalna zabudowa kuchenna

Na komfort korzystania z kuchni w dużej mierze wpływają meble. Powinny być one rozmieszczone tak, by można było łatwo wykonywać wszystkie potrzebne czynności. Ważne jest zaplanowanie miejsca do przechowywania – najlepiej z wewnętrznymi organizerami, w których można posegregować drobne przedmioty. Przyda się też przestrzeń na blacie oraz odpowiedni ciąg sprzętu – by urządzenia generujące ciepło nie znajdowały się blisko lodówki.

Chętnie wybierane rozwiązania zwiększające funkcjonalność zabudowy kuchennej to:

  • gniazdka wysuwane z blatu – zamiast na ścianie, można zamontować je w dowolnym punkcie blatu, a także schować, gdy nie są potrzebne;
  • wysuwane kosze z możliwością segregacji – dzięki nim można łatwo dzielić odpady, a jednocześnie nie trzeba za każdym razem schylać się pod zlew;
  • szuflady – mieszczą one więcej rzeczy niż szafki, a jednocześnie pozwalają na łatwiejsze znalezienie potrzebnego przedmiotu;
  • kosze narożne – pozwalają na wykorzystanie przestrzeni w szafkach narożnych. Przyjmują formę półek wysuwanych na prowadnicach;
  • wysuwane stolnice – można umieścić je np. w blacie i zwiększać przestrzeń roboczą, gdy jest potrzebna.

Dobrym pomysłem jest też postawienie na sprzęt AGD, który łączy w sobie kilka funkcji – np. piekarnik z mikrofalówką czy lodówka z maszyną do lodu (który można przygotować np. z samodzielnie przefiltrowanej kranówki).

Domowa filtracja wody z kranu

Obecnie wielu użytkownikom zależy też na możliwości picia wody prosto z kranu. Choć w podstawowej formie jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia, może zawierać zbyt dużą ilość substancji mineralnych lub mieć posmak chloru. W wielu domach kranówka powoduje osadzanie się kamienia na sprzęcie AGD, a także jest niezbyt smaczna.

Zobacz koniecznie:  Okno w kuchni poniżej blatu – zalety i wady takiej aranżacji kuchennej

Sposobem na poradzenie sobie z tymi problemami jest inwestycja w zestaw filtrów do wody. Montuje się je bezpośrednio w instalacji wodociągowej tuż przed kranem. Takie akcesoria są więc całkowicie niewidoczne, a jednocześnie oczyszczają całą ciecz, która trafia do szklanki, garnka czy innego zbiornika przy zlewie. Dzięki nim można zrezygnować np. z dzbanka filtrującego, który zajmuje przestrzeń i wymaga częstego uzupełniania. Filtry w takim systemie wymienia się zwykle co kilka miesięcy i trwa to parę minut.

Filtr do wody z kranu wpływa nie tylko na oszczędność na napojach butelkowanych, lecz także wygodę korzystania z kuchni. Dzięki niemu można zachować dłuższą żywotność sprzętu AGD – zwłaszcza czajnika i ekspresu. Kamień gromadzący się w ich wnętrzu może powodować szybsze zużywanie się ważnych elementów. W wodzie, która przepłynęła przez filtr, substancji mineralnych jest mniej. Oznacza to również, że biały osad nie będzie osadzał się na kranie, ciemnym zlewie czy blacie.

Zamontowanie filtra podzlewozmywakowego wpłynie nie tylko na komfort korzystania z kuchni, lecz także ułatwi wizyty w supermarkecie. Trzeba pamiętać, że woda butelkowana jest ciężka. Zapas tego napoju dla całej rodziny na tydzień waży nawet kilkadziesiąt kilogramów, co generuje problemy przy transporcie, a także wnoszeniu zakupów na wyższe piętra. Dzięki filtrom pod zlew zyskuje się dostęp do nielimitowanej ilości wody w dowolnym momencie i w bardzo niskiej cenie.

Właściwie dobrane materiały w kuchni

Funkcjonalna kuchnia to taka, którą można łatwo utrzymać w czystości. Z tego powodu w pomieszczeniu warto zadbać o jakość użytych materiałów. Jako blat sprawdzi się najlepiej kamień, który jest bardziej odporny na zarysowania i ciepło niż np. drewno czy płyta drewnopodobna. Przestrzeń między dolnymi i górnymi szafkami można natomiast wypełnić dużymi nowoczesnymi kaflami czy szkłem, z których łatwo zetrzeć zabrudzenia.

Zobacz koniecznie:  Kompletny przewodnik po zlewozmywakach Franke: Dlaczego warto wybrać jakość?

Warto też pamiętać, że wszystkie powierzchnie o wysokim połysku będą brudzić się szybciej niż te matowe. Wystarczy dotknąć je palcem, by zostawić na nich ślad. Szybciej brudzą się też białe fronty i jasne zlewy, na których już po kilku tygodniach mogą pojawić się przebarwienia.

Odpowiednie oświetlenie w kuchni

Na komfort korzystania z kuchni wpływa też światło. Powinno być ono zaplanowane tak, by móc bez problemu gotować również wieczorami. Najlepiej zamontować taśmę LED w niewidocznej obudowie tuż pod szafkami górnymi – będzie ona skutecznie oświetlać przestrzeń roboczą na blacie. W pomieszczeniu potrzebne jest też główne światło.

Jeśli w kuchni przewidziano bar lub wyspę, można zainwestować również w długie, wiszące lampy. Będą one pełnić funkcję dekoracyjną. Podobne zadanie ma też oświetlenie wewnętrzne w szklanych szafkach, choć trzeba pamiętać, że dbanie o porządek w kuchni, w której są one zastosowane, jest trudniejsze. Wiąże się bowiem z koniecznością stałego utrzymywania porządku w środku szafki – nawet drobny bałagan jest widoczny z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *