Wiosenne porządki w ogrodzie – przygotowanie do sezonu sadzenia

Ogród na wiosnę wymaga wielu prac porządkowych, a także przygotowujących teren do sadzenia. Poszczególne zabiegi pielęgnacyjne ułatwiają uprawę i ograniczają występowanie problemów w przyszłości. Które z nich są najważniejsze?

Jak przygotowywać ogród na wiosnę? Po pierwsze – porządki w warzywniaku

Warzywniak jest jednym z najbardziej pracochłonnych miejsc w ogrodzie. Wiosną należy go przede wszystkim oczyścić, przekopać (szpadlem lub glebogryzarką), a następnie wyrównać grabiami. Dopiero na takim oczyszczonym obszarze można przystąpić do siewu i sadzenia roślin. To zabiegi, które mają na celu spulchnienie gleby i rozbicie dużych grud ziemi. Przy okazji zwalcza się część szkodników glebowych, np. pędraki i drutowce. Warzywniak co kilka lat zaleca się nawozić obornikiem (2-4 kg/m2). Pomiędzy nawożeniem, a wprowadzaniem roślin należy odczekać przynajmniej kilka tygodni.

Wiosenne prace w sadzie – przede wszystkim ochrona

Zdecydowana większość prac związanych z cięciem u drzew i krzewów owocowych wykonuje się zimą bądź w czasie przedwiośnia. Wiosną trzeba oszacować straty (uszkodzenia mrozowe). W razie potrzeby uszkodzone miejsca smaruje się maścią ogrodniczą. Całkowicie przemarznięte pędy należy przyciąć (cięcie sanitarne). W ogrodzie usuwa się również chwasty i odrosty korzeniowe. Wczesną wiosną warto ponadto zastosować oprysk preparatem olejowym przeciw przędziorkom i mszycom. Kolejno działa się już zgodnie z programem ochrony dopasowanym do konkretnego gatunku. Sadzonki drzew i krzewów z gołym korzeniem najlepiej sadzić od końca marca do maja, te z uformowaną bryłą korzeniową przyjmą się nawet posadzone późną wiosną bądź latem (jednak wymagają systematycznego podlewania).

Wiosna w ogrodzie ozdobnym

Strefa rekreacyjno-ozdobna ogrodu, w skład której często wchodzą rabaty, ogrody skalne, wrzosowiska, żywopłoty, szpalery i mała architektura ogrodowa są bardzo lubiane wiosną, gdyż właśnie tam najczęściej wykonuje się nowe nasadzenia (szał zakupów!). Kluczowe w takich obszarach jest więc odchwaszczanie i lekkie spulchnienie podłoża. Stare, mocno rozrośnięte byliny czy trawy ozdobne można rozmnożyć przez podział. Zwykle jest to zarazem zabieg odmładzający. Ponadto konieczne może być dosypanie materiału ściółkującego, np. kory sosnowej. Bylinom i trawom ozdobnym należy przyciąć suche pędy. Pracę wykonuje się możliwie jak najwcześniej, aby nie uszkodzić młodych, tegorocznych przyrostów. Żywopłot formowany również wymaga cięcia. Należy go podlewać w czasie długo utrzymujących się okresów bezdeszczowych. Rośliny po cięciu wymagają sił (zasobów) niezbędnych do regeneracji. Warto zastanowić się nad instalacją automatycznego nawadniania (kropelkowego). Nowe żywopłoty formowane najczęściej sadzi się w dwóch rzędach, tworząc „trójkąty” z sadzonek. Dzięki temu ściana żywopłotowa jest gęsta.

Zobacz koniecznie:  Program do projektowania ogrodu: Kreatywne narzędzia dla Twojego ogrodu

Sadzonki różnych grup zieleni, w tym drzewka owocowe można nabyć w szkółce drzewek i krzewów owocowych drzewka-faworytka.pl. Wybór gatunków i odmian jest bardzo duży, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.

2 komentarze

  1. Super, zawsze to dobry moment na odświeżenie ogrodu. Przy okazji chętnie posłucham, od czego warto zacząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *