Marzysz o idealnym balkonie, który będzie służył przez lata, nie wymagając ciągłych napraw? A może zależy Ci na estetycznym rozwiązaniu, które przetrwa nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne? Wybór między balkonem wentylowanym a tradycyjnym może wydawać się trudny, ale ich porównanie szybko rozwieje Twoje wątpliwości. Dowiedz się, który z nich lepiej sprawdzi się w Twoim domu.
Czym różni się balkon wentylowany od tradycyjnego?
Balkon wentylowany i tradycyjny różni się przede wszystkim sposobem montażu oraz konstrukcją. Pierwszy z nich to najbardziej powszechne rozwiązanie, które stosowane jest w budownictwie od lat.
Z kolei balkon wentylowany to stosunkowo od niedawna wykonywane w Polsce konstrukcje, które zapewniają lepszą trwałość oraz komfort użytkowania. Wyróżnia się głównie tym, że zapewnia swobodny przepływ powietrza między poszczególnymi warstwami materiałów budowlanych, przez co bardzo często określany jest także jako uniesiony.
I choć balkony wentylowane dopiero zyskują popularność w naszym kraju, ich historia jest o wiele starsza. Już w XVII wieku technologia ta została wykorzystana podczas budowy tarasu w Wersalu.
Balkony wentylowane vs tradycyjne konstrukcje — różnice w technologii wykonania
Balkony tradycyjne wykańczane są za pomocą płytek mocowanych na zaprawie klejowej bezpośrednio na wylewce betonowej. Z tego względu związany z tym proces wymaga dużej precyzji oraz jest bardziej czasochłonny. Takie konstrukcje ze względu na występowanie sztywnych połączeń klejowych nie są również odporne na naprężenia konstrukcyjne i termiczne. Bardzo często można zaobserwować na nich spękane i odspajające się płytki.
Balkon wentylowany podczas jego wykańczania nie wymaga natomiast przeprowadzania żadnych prac mokrych, takich jak klejenie czy fugowanie. Dzięki temu związany z tym proces przebiega sprawniej i o wiele szybciej. Może być również realizowany w przypadku utrzymujących się na zewnątrz niskich temperatur.
Montaż materiałów wykończeniowych na balkonach wentylowanych opiera się na zastosowaniu specjalnych wsporników. To one zapewniają odpowiednie podparcie na przykład dla płyt tarasowych. Dlatego przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na jakość oraz możliwość regulacji wysokości, która pozwala na wypoziomowanie powierzchni balkonu. Spełniający oba te warunki wspornik tarasowy w swojej ofercie ma marka Renoplast. Wykonany jest on z tworzywa sztucznego niewrażliwego na promieniowanie UV i zmiany temperatur, a także wyposażonego możliwość zmiany jego wysokości poprzez wykręcanie lub zastosowanie specjalnych krążków o różnej grubości.
Hydroizolacja i odprowadzanie wody
Jednym z najważniejszych aspektów każdego balkonu jest odpowiednia ochrona przed wilgocią. Jeśli chodzi o balkon wentylowany, warstwy hydroizolacji wykonanej z membran EPDM lub PCV, odpowiednio wykończona strefa okapowa oraz przestrzeń pod płytami pozwalają na swobodne odprowadzanie wody, co eliminuje problem gromadzenia się jej pod powierzchnią płytek. Minimalizuje to więc ryzyko powstawania uszkodzeń wynikających z niszczącego działania wilgoci oraz niskich temperatur doprowadzających do jej zamarzania.
W tradycyjnych balkonach hydroizolację wykonuje się za pomocą mas uszczelniających lub bitumicznych, które wymagają precyzyjnego nałożenia. Nawet drobne błędy mogą prowadzić do problemów, gdyż woda przedostająca się pod płytki, bez możliwości odparowania, uszkadza konstrukcję.
Balkon wentylowany czy tradycyjny — która konstrukcja jest tańsza i trwalsza?
Początkowy koszt wykonania balkonu wentylowanego jest wyższy, głównie ze względu na zastosowanie specjalistycznych wsporników i membran hydroizolacyjnych. Jednak w dłuższej perspektywie czasu wybór tego rozwiązania może okazać się bardziej opłacalny przede wszystkim ze względu na jego trwałość. Konstrukcja uniesiona nad podłożem jest o wiele odporniejsza na działanie wilgoci i pozwala na swobodną wymianę uszkodzonych płyt. Dzięki temu koszty jej konserwacji są niższe, a związane z tym prace prostsze.
W przypadku balkonu tradycyjnego początkowe wydatki są z kolei niższe, jednak ryzyko kosztownych napraw w przyszłości jest znacznie większe. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki prac związanych z wykonaniem ich prawidłowej hydroizolacji. Sama naprawa uszkodzonych płytek czy spękanej płyty balkonowej wiąże się natomiast z koniecznością rozbiórki większych części powierzchni i brakiem możliwości ponownego wykorzystania starych materiałów, przez co znacząco podnosi koszty wszelkich prac remontowo-renowacyjnych.
Porównanie balkonu wentylowanego i tradycyjnego
Balkony wentylowane przeważają nad tradycyjnymi konstrukcjami nie tylko pod względem prostoty wykonania czy trwałości, ale także estetyki. Zapewniają większą swobodę w doborze materiałów wykończeniowych, którymi mogą być zarówno płytki ceramiczne, drewno, beton, jak i kompozyt. Dzięki temu pozwalają z łatwością dostosować wygląd balkonu do stylu całego budynku. Ewentualne zmiany materiału wykończeniowego wiążą się natomiast na nich wyłącznie z koniecznością podniesienia go ze wsporników i zastąpienia nowym materiałem.
W przypadku balkonów tradycyjnych dominują natomiast głównie płytki ceramiczne, przez co zastosowanie na nich nowoczesnych rozwiązań jest znacznie ograniczone. Ich wymiana na inne wymaga z kolei skucia powierzchni balkonu, oczyszczenia płyty, wykonania nowej hydroizolacji i dopiero klejenia materiałów.
Kiedy warto wybrać balkon wentylowany, a kiedy tradycyjny?
Balkon wentylowany to doskonała opcja dla osób, które szukają trwałego, estetycznego i łatwego w konserwacji rozwiązania, którego wygląd będą mogli modyfikować z łatwością nawet w ciągu kilku godzin. Balkon z płytkami na zaprawie klejowej to natomiast dobre rozwiązanie w przypadku ograniczonego budżetu. Przy czym, aby uniknąć jego kosztownych remontów w przyszłości, musi być on wykonany z bardzo dużą dokładnością, gdyż ewentualne poprawki będą się wiązały ze sporymi wydatkami.
Jestem Małgosia, doświadczonym architektem wnętrz, który swoją pasję do projektowania przestrzeni przekuwa w inspirujące artykuły na naszym blogu wnętrzarskim. Moje doświadczenie i zamiłowanie do tworzenia funkcjonalnych, a zarazem estetycznych przestrzeni, pomagają mi dzielić się wiedzą i inspiracjami z czytelnikami, dążąc do tego, aby każde wnętrze było nie tylko piękne, ale i praktyczne.