Jak poprawić akustykę w mieszkaniu?

Dom powinien być oazą spokoju, do której powraca się po wyczerpującym dniu. Tutaj szukasz wypoczynku od codziennego zgiełku. Niestety hałas staje się wszechobecnym problemem i wyraźnie zakłóca codzienne życie. Właśnie dlatego poszukiwanie efektywnych rozwiązań redukcji dźwięku zyskuje priorytetowe znaczenie. Aby Ci to ułatwić, przedstawiamy sposoby na wyciszenie mieszkania.

Dlaczego dobra akustyka jest tak ważna w mieszkaniu?

Rozwiązania takie jak zasłony akustyczne, specjalne zabezpieczenia podłogi czy okien, a nawet przemyślana aranżacja mieszkania mogą znacząco poprawić akustykę w mieszkaniu. Ale zanim dokładniej je omówimy, musimy wyjaśnić, dlaczego ma ona tak duże znaczenie. Otóż nieprzyjemne dźwięki negatywnie wpływają na samopoczucie, a w końcu nawet zdrowie psychiczne i fizyczne. Ruch uliczny, odgłosy sąsiadów czy dźwięki budowy to tylko niektóre z nich, a nawet jeden z tych czynników może okazać się bardzo uciążliwy. 

Akustyka wnętrz dotyczy też dźwięków rozchodzących się w pomieszczeniu. Echo, dźwięki telewizora wywołujące pogłos… Wszystko to na dłuższą metę staje się nie do zniesienia. Dobra akustyka w mieszkaniu odgrywa więc wielką rolę w zachowaniu komfortu życia!

Jak poprawić akustykę w mieszkaniu?

Jak sprawdzić, czy Twoje mieszkanie ma problem z akustyką?

Kluczowy parametr to Twoje osobiste odczucia. Jeśli uważasz, że hałas zaburza Twoje normalne funkcjonowanie, to znak, że trzeba z nim walczyć. Zastanów się, czy do mieszkania docierają nieprzyjemne dźwięki z zewnątrz, np. odgłosy pieszych i samochodów, z placu budowy czy rozmowy sąsiadów. Możliwe też, że przeszkadzają Ci dźwięki z innych pomieszczeń we własnym domu. W sypialni lub w domowym biurze słyszysz rozmowy pozostałych domowników, telewizor lub muzykę? Zwykle odpowiada za to niewystarczająca izolacja akustyczna ścian w bloku i nieszczelne bądź za cienkie okna i drzwi. 

Zobacz koniecznie:  Brak odpowietrzenia pionu w instalacji kanalizacyjnej – objawy i rozwiązania

O złej akustyce świadczy również pogłos towarzyszący rozmowom, muzyce i dźwiękom telewizora. A może każdy wydany dźwięk rozciąga się w czasie i pojawia się kilkukrotnie? Czas coś z tym zrobić! 

Jak poprawić akustykę w mieszkaniu?

Skuteczne sposoby na izolację dźwięku w mieszkaniu

Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się nieprzyjemnych dźwięków. Zaczniemy od rozwiązania najłatwiejszego do wprowadzenia w życie. Mowa o zasłonach akustycznych, które nie tylko ograniczają hałas, ale także stanowią elegancki element dekoracyjny, który możesz idealnie dopasować do aranżacji. Przy czym wyróżnia się dwa rodzaje zasłon akustycznych. Możesz wybrać wersję dźwiękochłonną, która wygłusza dźwięk pochodzący z wewnątrz pomieszczenia. Doskonale radzi  sobie w dużych pomieszczeniach, w których roznosi się pogłos, np. podczas oglądania telewizji. Druga wersja to zasłony akustyczne dźwiękoszczelne, które odgradzają mieszkanie od hałasu z zewnątrz. Świetnie sprawdzą się choćby w sypialni, gdzie cisza ma kluczowe znaczenie. Takie zasłony mogą chronić okna, ale też drzwi, tym samym poprawiając akustykę drzwi do mieszkań, zarówno kiedy chodzi o to, aby dźwięki nie wydostawały się z mieszkania (dźwiękochłonne), jak i nie dochodziły z zewnątrz (dźwiękoszczelne).

Co jeszcze można zastosować, aby poprawić akustykę mieszkania? Wykorzystaj nie tylko zasłony, ale też miękkie, puszyste dywany, tapicerowane meble, poduszki i koce, które pochłaniają dźwięki. Na poprawę izolacji akustycznej ścian w bloku wpływają również duże, pełne książek regały przy ścianach. Droższe rozwiązania to specjalne uszczelki akustyczne wokół drzwi i okien. Najdroższa, wymagająca remontu opcja to podkłady akustyczne pod panelami podłogowymi lub parkietem. Jak widać, masz całkiem spory arsenał do walki z niepożądanymi dźwiękami!

Małgosia
Małgosia

Jestem Małgosia, doświadczonym architektem wnętrz, który swoją pasję do projektowania przestrzeni przekuwa w inspirujące artykuły na naszym blogu wnętrzarskim. Moje doświadczenie i zamiłowanie do tworzenia funkcjonalnych, a zarazem estetycznych przestrzeni, pomagają mi dzielić się wiedzą i inspiracjami z czytelnikami, dążąc do tego, aby każde wnętrze było nie tylko piękne, ale i praktyczne.

Artykuły: 722

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *