Miejsce do pracy i nauki w domu – jak zaaranżować przestrzeń?

Tworzysz w domu miejsce do pracy i nauki? Sprawdź, jak zrobić to dobrze! Oto kilka wskazówek, co musisz uwzględnić przy aranżacji przestrzeni.

Wybór odpowiedniego miejsca

Zanim rozpoczniesz poszukiwanie biurka, krzesła oraz innych mebli, zastanów się nad miejscem, w którym one zagoszczą. Pomieszczenie, w którym zamierzasz uczyć się bądź pracować powinno znajdować się z dala od zgiełku domowego miru. Oczywiście, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie hałasu, jednak w pokoju do pracy gwar powinien być minimalny.

Kuchnia, salon i jadalnia to pomieszczenia wspólne dla wszystkich domowników. Ciężko w nich będzie odnaleźć skupienie. Sypialnia również nie jest dobrym pomysłem, gdyż jest to pomieszczenie zarezerwowane do odpoczynku. Swój prywatny gabinet możesz zaaranżować w pokoju na poddaszu (o ile go posiadasz) bądź w wolnym pomieszczeniu, np. gościnnym. Najlepiej z dala od kuchni i salonu – to właśnie tam toczy się życie domowe.

W co wyposażyć pokój do pracy i nauki?

Pokój wybrany? Teraz czas na to, aby go odpowiednio wyposażyć. Co będzie ci potrzebne? Przede wszystkim biurko, które ustaw blisko okna – naturalnego światła. To, na jakie biurko się zdecydujesz, zależy od twoich indywidualnych predyspozycji. Jeśli dużo rysujesz – tworzysz szkice, czy wielkoformatowe prace plastyczne, rozważ zakup biurka z dużym rozkładanym blatem roboczym. Natomiast, gdy twoja praca opiera się wyłącznie na korzystaniu z komputera, nie potrzebujesz dużego mebla.

Oprócz biurka potrzebujesz również krzesła. Standardem jest fotel regulowany, czyli taki, który umożliwi ci swobodny wybór wysokości siedziska i zagłówka. Dzięki temu będziesz siedział w komfortowej pozycji, czyli takiej, która nie obciąża szyi i kręgosłupa. Dodatkowym atutem są podłokietniki, które pozwalają swobodnie położyć ramiona i obrotowa podstawa na kółkach.

Pamiętaj również o doświetleniu swojego miejsca pracy. Dodatkowym punktem świetlnym może być lampa biurkowa przewodowa lub bezprzewodowa. Ta druga, jest łatwiejsza w aranżacji, bowiem nie musisz stawiać jej w bliskiej odległości od gniazdka elektrycznego.

Dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę i naukę

Gdy już wybierzesz biurko i fotel, zacznij rozglądać się nad dodatkowymi akcesoriami, które pomogą ci w organizacji przestrzeni do nauki bądź pracy. Na ścianie twojego pokoju może zawisnąć tablica korkowa. To właśnie na niej będziesz wieszać swoje rysunki, notatki czy szkice.

Przydadzą ci się również segregatory i teczki do przechowywania ważnych prac i dokumentów. Możesz zdecydować się na zwykłe teczki papierowe z gumką lub zakupić teczki na dokumenty z przegródkami.

Polecamy ci również organizery na drobne akcesoria piśmiennicze – długopisy, kredki, ołówki itp. Dzięki tym pojemnikom zachowasz porządek na biurku i uchronisz się przed bałaganem, który mógłby dezorganizować twoją pracę.

Przyda ci się jeszcze antypoślizgowa podkładka na mysz, organizer do szuflad, a także warto zerknąć na koło barw do doboru kolorów, które pomoże ci w harmonijnym zestawieniu elementów przestrzeni. Kilka regałów, przynajmniej jedna półka ścienna oraz kilka plastikowych pojemników do przechowywania dokumentów również będzie nieodzowne. Tak wyposażony możesz przystąpić do pracy i nauki w zaciszu własnego domu.

Zobacz koniecznie:  Jak pozbyć się pluskiew: skuteczne domowe sposoby na pluskwy w materacu

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *