Kominki są chętnie wybierane także do nowoczesnych domów głównie ze względu na walory estetyczne oraz możliwość stosowana jako dodatkowe źródło ogrzewania. Jak większość urządzeń wytwarzających ciepło, wymagają one podłączenia do komina. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni przewód, który będzie pasował do Twojego kominka.
Komin do kominka na drewno — jaki powinien być?
Kominy do kominka na drewno przede wszystkim muszą być odporne na działanie wysokiej temperatury dochodzącej do 400-600°C. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się przewód wykonany z ceramiki lub stali nierdzewnej.
Pierwszy z nich cechuje się trwałością oraz żywotnością. Ma odpowiednią izolację termiczną, co pozwala utrzymać ciepło. Tego rodzaju kominy są jednak ciężkie, co może nadmiernie obciążać konstrukcję budynku i wymagać montażu fundamentu, aby go ustabilizować. Ich wadą jest także wysoki koszt początkowy.
Jeśli szukasz trwałego i jednocześnie ekonomicznego rozwiązania do swojego domu, postaw na funkcjonalny systemowy komin do kominka na drewno wykonany ze stali nierdzewnej. Jest lekki, co ułatwia nie tylko montaż, ale i transport. Nieskomplikowana konstrukcja pozwala szybko połączyć ze sobą prefabrykowane elementy i stworzyć funkcjonalny i efektywny przewód. Kominy systemowe stalowe są także tańsze w porównaniu z modelami ceramicznymi.
Na jakie parametry komina także należy zwrócić uwagę?
Przy wyborze kominka kluczowe znaczenie ma nie tylko materiał, z którego został wykonany. Musisz uwzględnić także:
- szczelność — wszystkie elementy muszą być ze sobą połączone w taki sposób, aby uboczne efekty spalania nie wydostawały się na zewnątrz komina, czyli do pomieszczeń,
- średnicę — musi być ona dopasowana do rodzaju kominka oraz jego mocy, aby przewód był w stanie efektywnie odprowadzać dym i spaliny,
- jakość wykonania — warto wybierać produkty od zaufanych producentów wyróżniające się trwałością oraz żywotnością.
Jeśli samodzielny wybór komina do kominka na drewno jest dla Ciebie zbyt wymagającym zadaniem, skorzystaj z pomocy specjalistów. Dopasują odpowiedni model do urządzenia grzewczego i uwzględnią wszystkie kluczowe parametry.
Jak wybrać komin ze względu na miejsce montażu przewodu?
Kominek może być montowany zarówno w ścianie zewnętrznej, jak i w środkowej części pomieszczenia. Obie sytuacje wymagają zastosowania nieco innych rozwiązań. Jeśli znajduje się on w centralnej części np. salonu, to wybierz komin wewnętrzny. Jest on najczęściej jednościenny bez warstwy izolacji. Nowoczesne kominy systemowe są estetyczne i mogą stanowić element dekoracyjny. Pasują zarówno do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym industrialnym, jak i tych bardziej klasycznych. Kominy wykonane ze stali nierdzewnej są dostępne w różnych wariantach wykończenia: szlifowanej, matowej, błyszczącej. Można także pomalować je na dowolny kolor i w ten sposób jeszcze efektywniej dopasować do wnętrza.
Masz w swoim domu kominek w ścianie zewnętrznej i zastanawiasz się, jak dobrać do niego przewód? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wariant dwuścienny z izolacją. Dzięki warstwie umieszczonej między rdzeniem a obudową zewnętrzną można go z powodzeniem zamontować na elewacji budynku. Jest odporny na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak niskie i wysokie temperatury czy silne opady. Konstrukcja nowoczesnych systemów kominowych jest lekka, a jednocześnie stabilna. Dzięki temu nie obciążają one ścian budynku i są odporne na silne podmuchy wiatrów.
Jak dbać o komin?
Nie tylko dobór odpowiedniego komina do kominka na drewno ma znaczenie, aby spełniał on swoją funkcję. Bardzo ważna jest także jego konserwacja, a przede wszystkim systematyczne czyszczenie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) należy to robić:
- co najmniej raz na 3 miesiące — w przypadku urządzeń na paliwa stałe,
- co najmniej raz na 6 miesięcy — w przypadku urządzeń na paliwa płynne i gazowe.
Oznacza to więc, że kominy odprowadzające dym z kominków opalanych drewnem wymagają przeglądów wykonywanych co 3 miesiące.
Warto jednak samodzielnie zadbać o komin, aby pracował on efektywnie i bezpiecznie. Największym problemem jest gromadząca się sadza, która nie tylko może powodować problemy z prawidłowym ciągiem, ale i zwiększa ryzyko pożaru. Aby zmniejszyć jej ilość, należy stosować wysokiej jakości drewno o odpowiednim poziomie wilgotności. Można również zaopatrzyć się w specjalne przyrządy pozwalające nieco oczyścić komin z sadzy i innych zanieczyszczeń.
Jeśli szukasz dodatkowego źródła ogrzewania do swojego domu i chcesz wprowadzić do wnętrz niepowtarzalną atmosferę, pomyśl o montażu kominka. Nie zapomnij także o tym, aby właściwie dopasować do niego przewód kominowy. Musi być on odporny na działanie wysokiej temperatury. Nowoczesne systemy z pewnością spełnią wszelkie oczekiwania i zapewnią skuteczne odprowadzanie dymu na zewnątrz budynku.
Jestem Małgosia, doświadczonym architektem wnętrz, który swoją pasję do projektowania przestrzeni przekuwa w inspirujące artykuły na naszym blogu wnętrzarskim. Moje doświadczenie i zamiłowanie do tworzenia funkcjonalnych, a zarazem estetycznych przestrzeni, pomagają mi dzielić się wiedzą i inspiracjami z czytelnikami, dążąc do tego, aby każde wnętrze było nie tylko piękne, ale i praktyczne.