Artykuł sponsorowany
Sypialnia jest miejscem szczególnym — to w niej wypoczywamy i relaksujemy się po całym dniu, dlatego poza wygodnym i ergonomicznym wyposażeniem, należy dobrze przemyśleć jej kolorystykę. Badania jasno wskazują, że wybrane kolory mogą mieć ogromny wpływ na jakość naszego snu. Które z nich wybrać, aby domowa oaza wypoczynku stała się nie tylko miejscem relaksu, ale także została urządzona w najmodniejszych barwach?
Najmodniejsze kolory sypialni
Na szczęście, sypialniane trendy przynoszą obecnie nie tylko kolejne propozycje pod względem estetycznym, ale też bazują na psychologii kolorów, w pełni czerpiąc z wiedzy i oferując barwy, które sprzyjają wspomnianej regeneracji, wyciszeniu czy możliwości oderwania się od bodźców — a to liczy się tu najbardziej.
Zresztą w sypialni — nawet intuicyjnie — zazwyczaj pragniemy skorzystać raczej z neutralnych barw i odwołujemy się do kolorów występujących na co dzień w naturze. Które jednak odcienie są obecnie najmodniejsze i które warto wprowadzić, jeśli pragniemy mieć wnętrze stworzone na podstawie najnowszych trendów?
Uspokajające kolory do sypialni
Jak już wcześniej wspomniano, bardzo modne są kolory ziemi. Uznawane są za takie, dzięki którym lepiej wypoczywamy. Które z nich są najmodniejsze?
Taupe
Jeśli chodzi o stworzenie stylowej i zachęcającej sypialni, taupe okazuje się wszechstronnym i ponadczasowym wyborem. Niezależnie od tego, czy jest połączony z bielą, kremem, czernią, błękitem czy różem, staje się neutralną bazą, która łatwo dostosowuje się do różnych gustów i preferencji projektowych. Jeśli zatem zależy nam na szalenie modnym, a zarazem wdzięcznym tle — koniecznie postawmy na odcień szarobeżowy!
Błękit i granat
Błękit przeżywa obecnie swój renesans, szczególnie w sypialni. Ten uspokajający odcień to najlepszy kolor, aby wprowadzić poczucie spokoju i harmonii we własnym domu. Od odcieni farby indygo po szafirowe zasłony, ten relaksujący odcień idealnie nadaje się do stworzenia harmonijnej przestrzeni do snu i odpoczynku.
Granat łączy się zaś z wieloma innymi odcieniami, dając zachwycające efekty. Inspirowany oceanem i nocnym niebem, kolor ten staje się doskonałym wyborem, jeśli dążymy do stworzenia spokojnej i wyciszającej przestrzeni.
Aby zaprojektować sypialnie z ciemnoniebieskim motywem, można wybrać meble w tym kolorze i połączyć ją z kontrastową tapetą w kwiaty lub klasyczną białą farbą (a stąd blisko do modnego stylu hamptons czy morskiego). Pamiętajmy też, że szalenie modny jest też odcień teal, zwany cyraneczką.
Aby odświeżyć sypialnię przy udziale odrobiny koloru, wprowadźmy błękit poprzez akcenty dekoracyjne, dodając miękkie wyposażenie lub akcesoria, takie jak dywan lub dzieło sztuki.
Zieleń
Zieleń to dobry kolor do sypialni, gdyż w oczywisty sposób może wnieść do wnętrz spokój i harmonię. Odcienie zaczerpnięte z natury jak ulał pasują do sypialni, znakomicie wpisując się w trend biofilny. W końcu kolory te, nawet w mniej oczywistych wydaniach: od jasnozielonego, szałwii, oliwki, czy ciemnej, leśnej zieleni kojarzą się z odnową i odpoczynkiem, pomagając zniwelować uczucie niepokoju, a zarazem potęgując dobre samopoczucie. Spanie w pokoju w odcieniach zieleni pozwoli obudzić się świeżym i wypoczętym.
Pewniki nadal w trendzie: jaki kolor do sypialni jest modny, ale i ponadczasowy?
Myśląc o kolorach, które królują we wnętrzach, a przy okazji tworzą nowoczesne i modne aranżacje, trzeba zdecydowanie wymienić klasyczną biel i jasną szarość. Ponadczasowe jest także połączenie obu tych kolorów.
Choć nie jest to ściśle kolor, biel i bardzo jasne szarości są popularnym wyborem na ściany i pościel. Miękka biel lub szarość tworzą spokojną i czystą atmosferę. Mogą sprawić, że mała sypialnia będzie bardziej przestronna i przewiewna, promując umysł wolny od bałaganu. Co więcej, biel i jasna szarość są doskonałe dla tych, którzy preferują w wystroju wnętrz podejście minimalistyczne.
Innymi wyborami kolorystycznymi, które pozostają w trendzie już od wielu sezonów, jest postawienie na jasne beże i nieoczywiste odcienie bieli. Zarówno odcienie bieli, jak i złamanej bieli są zalecanymi kolorami według zasad Feng shui. Prostota i ciepło beżu mogą stworzyć przytulne aranżacje. Neutralny kolor, który jest delikatny dla oczu, beż dobrze komponuje się z innymi kojącymi akcentami, co czyni go wszechstronnym wyborem do sypialni przyjaznej dla snu.
Modne kolory do sypialni, których lepiej unikać
Urządzając sypialnię, pamiętajmy, że niektóre kolory mogą pomóc w wyciszeniu, podczas gdy inne mają odmienne funkcje. Barwy mogą mieć znaczący wpływ na energię i nastrój panujący w pokoju. Oczywiście warto mieć świadomość, że osobiste preferencje odgrywają tu kluczową rolę — i jeśli lubimy kolor, który jest powszechnie uznawany za „niezbyt korzystny” dla jakościowego snu, paradoksalnie może stać się on dobrym wyborem do sypialni, zwłaszcza jeśli sami odbieramy go jako uspokajający.
Mimo wszystko uważa się, że lepiej jest zrezygnować z tych najbardziej wyrazistych barw: mocnej czerwieni oraz purpury, głębokich fioletów, a także kolorów żółtego i pomarańczowego. Są to rozwiązania kolorystyczne uznawane powszechnie za stymulujące i pobudzające do działania, a nie wyciszające i sprzyjające relaksowi. I choć wymienione wyżej: żółty, czerwony i fioletowy (także w odcieniu lawendowym) święcą w 2024 roku triumfy, to ich użycie we wnętrzu sypialni wymaga już nieco więcej projektowej świadomości. Innymi słowy, lepiej niech zdobią ścianę za wezgłowiem.
Kolor ścian do sypialni — co jeszcze warto wiedzieć?
Wybierając kolor ścian do sypialni, warto rzecz jasna wziąć pod uwagę własne preferencje. Jeśli zależy nam na neutralnym i ponadczasowym wnętrzu — postawmy na biele, beże, szałwiową zieleń czy jasny błękit, które znakomicie uzupełnią minimalistyczne aranżacje. Mocniejsze akcenty kolorystyczne możemy wprowadzić na ścianie z wezgłowiem lub w dodatkach — wówczas nie zakłócają one harmonii wnętrza.
Kolory ścian do sypialni
Sypialnie to nasze relaksujące sanktuarium, więc wybór kolorów ścian, mebli i dodatków może być kluczem do wykreowania spokojnej atmosfery, która w tym pomieszczeniu jest niezwykle pożądana. Niezależnie od tego, czy nasz wybór padnie na uspokajające połączenia szarości i błękitu, spokojnego taupe, nieoczywistych zieleni w postaci szałwii lub oliwki, czy też postawimy na klasykę, chodzi o to, by w sypialni spełniały stawiane przed nimi funkcje. Warto wiedzieć, że obecne trendy opierają się na naukowej wiedzy, dzięki czemu stawiając nawet na najmodniejsze kolory, działamy z pożytkiem dla nas samych i naszego well-beingu.
Artykuł sponsorowany
Jestem Małgosia, doświadczonym architektem wnętrz, który swoją pasję do projektowania przestrzeni przekuwa w inspirujące artykuły na naszym blogu wnętrzarskim. Moje doświadczenie i zamiłowanie do tworzenia funkcjonalnych, a zarazem estetycznych przestrzeni, pomagają mi dzielić się wiedzą i inspiracjami z czytelnikami, dążąc do tego, aby każde wnętrze było nie tylko piękne, ale i praktyczne.