Garaż blaszany – jaki wybrać?

Artykuł partnera

Branża garaży z blachy zmieniła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Teraz są to produkty wytrzymałe, estetyczne i funkcjonalne, a jak dodać do tego prostotę montażu, możliwość dostosowania ich do indywidualnych potrzeb i niższą cenę w porównaniu do tych betonowych, otrzymujemy garaż, którym warto się zainteresować. Nic dziwnego, że blaszaki zyskują coraz większą popularność. Jak jednak wybrać najlepszy garaż blaszany dla siebie? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w artykule.

Rodzaje garażów z blachy

Blaszany garaż jest konstrukcją pozwalającą na zabezpieczenie samochodu i przedmiotów z nim związanych przed czynnikami atmosferycznymi i włamaniem. Można też w nim składować narzędzia, a nawet materiały budowlane. Ma prostą konstrukcję, ale to nie znaczy, że nie jest estetyczny. Nowoczesne garaże blaszane różnią się kolorem, kształtem, wymiarami, a na rynku dostępne jest wiele modeli. Możemy wybrać podwójny garaż blaszany z dwiema bramami albo jedną dużą. Dostępne są różne rodzaje dachów. Podstawą takiego garażu jest blacha – odporna na wilgoć i korozję – ale może występować nawet w drewnopodobnej i niezwykle estetycznej formie. Innymi opcjami są garaże z blachy akrylowej (pokrytej warstwą farby stanowiącej dodatkowe zabezpieczenie) oraz ocieplane (pokrytej izolacją termiczną).

Garaże blaszane dwustanowiskowe

Blaszany garaż dwustanowiskowy jest przeznaczony przede wszystkim dla właścicieli dwóch pojazdów. Osoby posiadające dwa auta, motory lub quady powinny zainteresować się tym rodzajem garaży. Blaszak dwustanowiskowy pozwala na zabezpieczenie obu maszyn przed działaniem czynników zewnętrznych, a co za tym idzie, wydłuża ich żywotność, zachowując dobry stan i czystość pojazdów. Jest to również wystarczająco duże miejsce na swobodne poruszanie się i ewentualne naprawy.

Garaż blaszany dwustanowiskowy, drewnopodobny

Garaż blaszany dwustanowiskowy, drewnopodobny (źródło: karstal.pl)

Konstrukcja garażu blaszanego

Garaż blaszany ma konstrukcję nośną słupkową. Konstrukcja dachu jest zrobiona ze stalowych kątników. Takie elementy są następnie zabezpieczane farbą podkładową albo proszkową. Dach oraz ściany garażu są wykonane ze stalowej blachy trapezowej, nitowanej do szkieletu. Pozostałe elementy zależą od kupującego. Może on wybrać rodzaj dachu (jedno- lub dwuspadowy), blachy (ocynkowana, akrylowa lub drewnopodobna), sposób otwierania bramy (uchylane albo dwuskrzydłowe), obecność okien czy wejście z boku, a także oczywiście wielkość garażu blaszanego. Warto dodać, że montaż blaszaka nie jest niczym trudnym. Najważniejsze jest przygotowanie podłoża pod garaż. Można to zrobić na trzy sposoby: wykonać fundament, postawić bloczki betonowe na winklach albo zrobić wylewkę. Na takiej podstawie można już bez problemu zamontować garaż blaszany.

Zobacz koniecznie:  Fatsja japońska: Łatwa w uprawie roślina do Twojego ogrodu

Jaki garaż blaszany wybrać?

Podczas wyboru garażu blaszanego warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Zazwyczaj rozmiar wynosi 3 x 5 m. Takie wymiary są odpowiednie dla przechowywania jednego samochodu. Jednak na rynku są dostępne opcje dwuskładnikowe, a nawet większe, na 3 i więcej pojazdów. W zależności od potrzeb i wielkości posesji można również wybrać bramę jedno- lub dwuskrzydłową. Jest to jednak opcja dla osób, które mają dużo miejsca. Jeżeli chcesz oszczędzić przestrzeń, warto skorzystać z bramy uchylnej. Z kolei rodzaj dachu jest zazwyczaj kwestią estetyki, podobnie jak kolor garażu blaszanego i rodzaj blachy. Można wybrać wersję podstawową, nieco tańszą, czyli błyszczącą, ocynkowaną blachę w srebrnym kolorze, albo zdecydować się na dany kolor. Bardzo estetycznym wariantem są również garaże drewnopodobne.

Jak widać, decyzja dotycząca wyboru garażu nie jest łatwa. Opcji jest wiele, ale to znaczy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele zależy jednak od osobistych preferencji i indywidualnych potrzeb osoby.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *