Fotowoltaika to rozwiązanie, które od kilka lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Z czego to wynika? W niniejszym artykule znajdują się trzy powody, dla których warto zainwestować w panele słoneczne.
Fotowoltaika pozwala oszczędzać na prądzie
Co przemawia za inwestycją w fotowoltaikę? Przede wszystkim to, że montaż paneli słonecznych się opłaca, co potwierdza kalkulator fotowoltaiki. Instalacja fotowoltaiczna pozwala samodzielnie wytwarzać prąd, a co za tym idzie, zmniejszyć wysokość rachunków za jego pobór z sieci. Oczywiście zwrot z inwestycji wymaga kilku lat, jednak biorąc pod uwagę prognozowany wzrost cen energii już teraz można założyć, że im szybciej założymy fotowoltaikę, tym będzie to bardziej opłacalne. Warto jednak pamiętać o tym, by dobrać moc instalacji do zapotrzebowania danego budynku. Dobrym rozwiązaniem może być także przejście na ogrzewanie pompą ciepła, która może być zasilana z instalacji fotowolaicznej. Im większe będzie bowiem zużycie prądu w gospodarstwie domowym, tym szybciej zwróci się inwestycja w panele słoneczne. Co więcej, opłacalność inwestycji może wzrosnąć w przypadku skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań do montażu fotowoltaiki.
Montaż paneli słonecznych to rozwiązanie ekologiczne
Za inwestycją w fotowoltaikę przemawia nie tylko ekonomia, ale również ekologia. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że z roku na rok zaostrzeniu ulegają różnego rodzaju normy emisji, a co za tym idzie, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii powoli staje się koniecznością. Dzięki fotowoltaice i współpracującej z nią pompie ciepła dom może być zatem nie tylko energooszczędny, ale również ekologiczny. Panele słoneczne pozyskują energię ze słońca, a pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które nie emituje żadnych zanieczyszczeń. W efekcie już teraz można dostosować się do unijnych przepisów, zgodnie z którymi od 2040 roku budynków jednorodzinnych nie będzie można ogrzewać z wykorzystaniem paliw kopalnych. Zabronione będzie zatem nie tylko spalanie węgla, ale również gazu ziemnego.
Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od prądu z sieci
Argumentem przemawiającym za montażem fotowoltaiki jest także możliwość uniezależnienia się od prądu z sieci. Chodzi w tym przypadku nie tylko o oszczędności, ale również ewentualne przerwy w dostawach, które uniemożliwiają działanie różnego rodzaju urządzeń zasilanych prądem. Posiadając panele słoneczne można uniknąć tego problemu, co niewątpliwie wpływa na komfort użytkowania budynku. W przypadku ogrzewania domu pompą ciepła zasilaną z własnej instalacji fotowoltaicznej można natomiast być samowystarczalnym zarówno jeśli chodzi o energię elektryczną, jak i grzewczą. Oczywiście w praktyce konieczne może być zainwestowanie również w magazyn energii, który pozwoli gromadzić nadwyżki prądu wyprodukowanego przez panele i wykorzystywać je w przyszłości (bez konieczności oddawania do sieci). Pozytywnie wpływa to na opłacalność działania instalacji.
Podsumowując należy stwierdzić, że montaż fotowoltaiki to krok w kierunku energooszczędnego domu. Kolejnym może być inwestycja w pompę ciepła, która pozwoli ogrzewać budynek korzystając z OZE.
Jestem Małgosia, doświadczonym architektem wnętrz, który swoją pasję do projektowania przestrzeni przekuwa w inspirujące artykuły na naszym blogu wnętrzarskim. Moje doświadczenie i zamiłowanie do tworzenia funkcjonalnych, a zarazem estetycznych przestrzeni, pomagają mi dzielić się wiedzą i inspiracjami z czytelnikami, dążąc do tego, aby każde wnętrze było nie tylko piękne, ale i praktyczne.